IM02BH390K
Mfr.Part #
IM02BH390K
Description
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM TH
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Q Factor :
45
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Diameter :
2.67mm
Max DC Current :
125mA
Inductance :
39μH
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
22MHz
Tolerance :
±10%
Test Frequency :
2.5MHz
Axial
Q @ Freq :
45 @ 2.5MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM02BH390K
IM02BH390K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD