IM02BH1R2K
Mfr.Part #
IM02BH1R2K
Description
FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Axial
DC Current :
590mA
Series :
IM
Supplier Device Package :
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Inductance :
1.2μH
Q Factor :
25
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Test Frequency :
7.9MHz
Type :
Molded
Lead/Base Style :
Length :
6.6mm
Max DC Current :
590mA
Current Rating (Amps) :
590mA
Termination :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Operating Temperature :
105°C
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Tolerance :
±10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Material - Core :
Iron
Q @ Freq :
25 @ 7.9MHz
Datasheets
IM02BH1R2K
IM02BH1R2K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD