IM02BH1R2H
Mfr.Part #
IM02BH1R2H
Description
FIXED IND 1.2UH 590MA 180MOHM TH
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Q @ Freq :
25 @ 7.9MHz
Material - Core :
Iron
Max DC Current :
590mA
Package / Case :
Axial
Published :
ECCN Code :
EAR99
Inductance Frequency - Test :
7.9MHz
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
7 Weeks
HTS Code :
Tolerance :
±3%
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
150MHz
Inductance :
1.2μH
Datasheets
IM02BH1R2H
IM02BH1R2H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD