IM02BH180G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IM02BH180G
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18UH 145MA 3.1 OHM TH
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Axial
Frequency - Self Resonant :
30MHz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Packaging :
Bulk
Series :
IM
Factory Lead Time :
7 Weeks
Material - Core :
Iron
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Inductance Frequency - Test :
2.5MHz
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Type :
Molded
Max DC Current :
145mA
Published :
DC Resistance (DCR) :
3.1Ohm Max
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Size / Dimension :
0.095Diax0.250L 2.42mmx6.35mm
Inductance :
18μH
Radiation Hardening :
No
Datasheets
IM02BH180G
IM02BH180G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD