ILSB1206ER6R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ILSB1206ER6R8K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 6.8UH 25MA 800MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
DC Resistance (DCR) :
800mOhm Max
Published :
Max DC Current :
25mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
ILSB-1206
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
45
Radiation Hardening :
No
Height :
1.4mm
Q @ Freq :
45 @ 4MHz
Type :
Multilayer
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
6.8μH
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
4MHz
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
34MHz
Shielding :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Depth :
1.8mm
Contact Plating :
Tin
Current Rating :
25mA
Q Factor :
45
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
ILSB1206ER6R8K
Vishay / Dale ILSB1206ER6R8K
ILSB1206ER6R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD