ILSB0603ER1R8K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ILSB0603ER1R8K
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8UH 25MA 950MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Quality Factor-Min (at L-nom) :
35
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
Case Code (Imperial) :
Type :
Multilayer
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Material - Core :
Ferrite
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
DC Resistance (DCR) :
950mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Frequency - Self Resonant :
64MHz
Max DC Current :
25mA
Shielding :
yes
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
ILSB-0603
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Tolerance :
±10%
DC Current :
25mA
Current Rating :
25mA
Inductance :
1.8μH
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
10MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
950μm
Number of Terminations :
2
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
35 @ 10MHz
Height :
1mm
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
ILSB0603ER1R8K
Vishay / Dale ILSB0603ER1R8K
ILSB0603ER1R8K datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD