ILC0603ER12NJ
Mfr.Part #
ILC0603ER12NJ
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 12NH 300MA 280MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
2GHz
Tolerance :
±5%
Series :
ILC-0603
Test Frequency :
100MHz
DC Resistance (DCR) :
280mOhm Max
Published :
Type :
Multilayer
Q @ Freq :
12 @ 100MHz
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating :
300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Max DC Current :
300mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Body Material :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.037 0.95mm
Current Rating (Amps) :
300mA
REACH SVHC :
Unknown
Inductance Tolerance :
5%
Q Factor :
14
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Material - Core :
Ceramic
Inductance :
12nH
Supplier Device Package :
Datasheets
ILC0603ER12NJ
Vishay / Dale ILC0603ER12NJ
ILC0603ER12NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD