ILC0402ER18NJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ILC0402ER18NJ
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 18NH 300MA 550MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
DC Current :
200mA
Frequency - Self Resonant :
2.1GHz
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
DC Resistance (DCR) :
550mOhm Max
Length :
1.1mm
Inductance Tolerance :
5%
Body Material :
Ceramic
Current Rating :
200mA
Height :
600μm
Current Rating (Amps) :
300mA
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
ILC-0402
Test Frequency :
100MHz
Q @ Freq :
8 @ 100MHz
Inductance :
18nH
Case Code (Metric) :
Shielding :
Unshielded
Military Standard :
Not
Max Operating Temperature :
125°C
Q Factor :
11
Number of Pins :
2
Type :
Multilayer
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Max DC Current :
200mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
600μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material - Core :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Supplier Device Package :
0402 (1005 Metric)
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Datasheets
ILC0402ER18NJ
ILC0402ER18NJ datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD