IL-Z-7P-S125T3-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-Z-7P-S125T3-E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 7POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Plating :
Tin
Number of Positions :
7
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Rows :
1
Style :
Board to Cable/Wire
Series :
IL-Z
Published :
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Insulation Color :
Brown
Pitch :
1.2446mm
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.108 2.75mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Post :
0.067 1.70mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions Loaded :
All
Stack Height (Mating) :
5.2mm
Lead Free :
Lead Free
Color :
Brown
Contact Gender :
Male
Insulation Height :
0.167 4.25mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Overall Contact Length :
0.209 5.30mm
Current Rating :
1A
Voltage - Rated :
200V
Mount :
Through Hole
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Datasheets
IL-Z-7P-S125T3-E
IL-Z Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 7-Position Board to Cable/Wire 0.167 4.25mm Height