IL-Z-6P-S125T3-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-Z-6P-S125T3-E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Color :
Brown
Insulation Resistance :
100MOhm
Number of Positions :
6
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Resistance :
20mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Voltage - Rated AC :
500V
Current Rating :
1A
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Min Operating Temperature :
-40°C
Contact Gender :
Male
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Termination :
Solder
Series :
IL-Z
Wire Gauge (Max) :
28 AWG
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Lead Free
Wire Gauge (Min) :
30 AWG
Voltage - Rated :
200V
Lead Pitch :
1.25mm
Pitch :
1.2446mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Style :
Board to Cable/Wire
Gender :
Male
Wire/Cable Gauge :
28 AWG
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Header
Contact Plating :
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Post :
0.067 1.70mm
Insulation Height :
0.167 4.25mm
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Published :
Overall Contact Length :
0.209 5.30mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.108 2.75mm
Contact Type :
Male Pin
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Contacts :
6
Stack Height (Mating) :
5.2mm
Insulation Color :
Brown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
IL-Z-6P-S125T3-E
IL-Z Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 6-Position Board to Cable/Wire 0.167 4.25mm Height