IL-Y-8-7P-S15T2-EF-2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-Y-8-7P-S15T2-EF-2
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER VERT 7POS 1.5MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Friction Lock
Stack Height (Mating) :
6.3mm
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.209 5.30mm
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Positions :
7
Pitch - Mating :
0.059 1.50mm
Series :
IL-Y
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Kinked Pin, Solder
Contact Type :
Male Pin
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
Brass
Insulation Color :
Brown
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Post :
0.106 2.69mm
Voltage - Rated :
200V
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
1
IL-Y Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 7-Position Board to Cable/Wire 0.209 5.30mm Height