IL-WX-20S-VF-B-E1000E
Mfr.Part #
IL-WX-20S-VF-B-E1000E
Description
CONN RCPT 20POS 0.031 TIN SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Forked
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Current Rating (Amps) :
0.5A
Connector Type :
Receptacle
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Stack Height (Mating) :
4.5mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Series :
IL-WX
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Solder Retention
Number of Positions :
20
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.128 3.25mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Black
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 20 Positions Forked