IL-WX-12S-VF-B-E1000E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-WX-12S-VF-B-E1000E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 12POS 0.031 TIN SMD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Stack Height (Mating) :
4.5mm
Feature :
Solder Retention
Fastening Type :
Push-Pull
Mount :
Surface Mount
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
0.5A
Insulation Color :
Black
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
IL-WX
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
Pitch - Mating :
0.031 0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.059 (1.50mm)
Connector Type :
Receptacle
Insulation Height :
0.128 3.25mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Contact Type :
Forked
Contact Finish - Mating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
12
Number of Positions Loaded :
All
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Tin Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 12 Positions Forked