IL-S-15P-S2L2-EF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IL-S-15P-S2L2-EF
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2MM
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Headers, Male Pins
Voltage - Rated :
300VAC 400VDC
Connector Type :
Header
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.177 4.50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Contact Length - Post :
0.138 3.50mm
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Published :
Insulation Color :
Brown
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Style :
Board to Cable/Wire
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Tin
Series :
IL-S
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Contact Length - Mating :
0.126 3.20mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Color :
Brown
Pitch :
2.0066mm
Number of Rows :
1
Contact Shape :
Square
Termination :
Kinked Pin, Solder
Contact Material :
Brass
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Datasheets
IL-S-15P-S2L2-EF
IL-S Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 15-Position Board to Cable/Wire 0.177 4.50mm Height