IHLE4040DDEW1R0M5A
Mfr.Part #
IHLE4040DDEW1R0M5A
Package / Case
Nonstandard
Description
IHLE-4040DD-5A 1 20% ER E3
Stock
575
In Stock :
575
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Tradename :
IHLE
Height - Seated (Max) :
0.174" (4.42mm)
Product :
Power Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Vishay
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Type :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
23.5 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
3.07mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
RoHS :
Details
Package / Case :
Nonstandard
Tolerance :
±20%
Series :
IHLE-4040DD-5A
Frequency - Self Resonant :
37.2MHz
Inductance :
1 µH
Mounting Style :
PCB Mount
Ratings :
AEC-Q200
Material - Core :
Metal Composite
Current - Saturation (Isat) :
24A
Features :
Package :
Digi-Reel?
Product Category :
Power Inductors - SMD
Size / Dimension :
0.430" L x 0.426" W (10.92mm x 10.82mm)
Product Type :
Fixed Inductors
Termination Style :
Shielded
Brand :
Packaging :
MouseReel
Vishay / Dale IHLE4040DDEW1R0M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD