IHLE2020CDER3R3M5A
Mfr.Part #
IHLE2020CDER3R3M5A
Package / Case
Nonstandard
Description
IHLE-2020CD-5A 3.3 20% ER E3
Fixed Inductors
Test Frequency :
100 kHz
Features :
AEC-Q200
Length :
5.893 mm
Termination :
Standard
Current Rating (Amps) :
5.2 A
Current - Saturation (Isat) :
6.1A
Height :
3.3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Product :
Power Inductors
Qualification :
AEC-Q200
Width :
5.49 mm
Self Resonant Frequency :
33.4 MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
47mOhm Max
Application :
Automotive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Material - Core :
Iron Powder
Packaging :
MouseReel
Tradename :
IHLE
Package :
Digi-Reel?
Type :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Q @ Freq :
RoHS :
Details
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Series :
IHLE-2020CD-5A
Product Status :
Active
Vishay
Frequency - Self Resonant :
33.4MHz
Size / Dimension :
0.232" L x 0.216" W (5.89mm x 5.49mm)
Height - Seated (Max) :
0.135" (3.43mm)
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Saturation Current :
6.1 A
Inductance :
3.3 µH
Supplier Device Package :
Brand :
Vishay
Tolerance :
±20%
Vishay / Dale IHLE2020CDER3R3M5A
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD