IHLE2525CDERR68M5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHLE2525CDERR68M5A
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2225 (5664M) Nonstandard, 4 Lead
Datasheet
Download
Description
IHLE-2525CD-5A .68 20% ER E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Height :
3.23 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Package Length :
7.214 mm
RoHS :
Details
Tolerance :
±20%
Product Width :
7.11 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Material - Core :
Metal Composite
Current Rating (Amps) :
16.5 A
Product Height (mm) :
3.36(mm)
Size / Dimension :
0.284" L x 0.280" W (7.21mm x 7.12mm)
Saturation Current :
17 A
Packing Method :
TR, 13 INCH
Surface Mount :
yes
Case/Size Code :
Rad Hardened :
No
DC Resistance (DCR) :
5.76mOhm Max
Width :
7.117 mm
Military Standard :
Not Required
Package/Case :
2225 (5664M)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supplier Device Package :
Nonstandard, 4 Lead
Number of Functions :
1
DC Resistance :
0.00576(ohm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Inductance Tolerance :
20
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Wirewound
Reference Standard :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Diameter :
Nonstandard, 4 Lead
RMS Current (Irms) :
16.5 A
Packaging :
MouseReel
Test Frequency :
0.1(MHz)
Product Length :
7.21 mm
HTS Code :
Package Width :
7.117 mm
Ratings :
AEC-Q200
Product Category :
Power Inductors - SMD
Product Depth (mm) :
7.37(mm)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Vishay
Product Length (mm) :
7.47(mm)
Product :
Power Inductors
Height - Seated (Max) :
0.132" (3.35mm)
Construction :
RECTANGULAR
Application :
High Current
Core Type :
Molded
Product Status :
Active
Brand :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Type :
Shielded :
yes
Depth :
3.23mm
ECCN Code :
EAR99
Tradename :
IHLE
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Height :
3.23mm
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Core Material :
Composite
Features :
Shielding :
Shielded
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Rated Current-Max :
16.5 A
Failure Rate :
Not Required
Number of Terminals :
4
Package Height :
3.23 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance-Nom (L) :
0.68 µH
Inductance :
680 nH
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Frequency - Self Resonant :
56.1MHz
Q @ Freq :
Tolerance (+ or -) :
20%
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Self Resonant Frequency :
56.1(TYP)(MHz)
Terminal Placement :
QUAD
Series :
IHLE2525
Termination :
Standard
Length :
7.21mm
Current - Saturation (Isat) :
17A
Case Size :
Product Type :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Vishay / Dale IHLE2525CDERR68M5A
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD