IHLD2525GGER220M5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHLD2525GGER220M5A
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 2.2A 164.8MOHM SM
Stock
382
In Stock :
382
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Shielded :
yes
Material - Core :
Failure Rate :
Not Required
Inductance :
22 µH
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
2.5A
Termination :
Standard
Width :
7.264 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Core Type :
Molded
Type :
Product Length :
7.26 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance-Nom (L) :
22 µH
Termination Style :
SMD/SMT
Core Material :
Composite
Product Status :
Active
Number of Terminals :
4
Test Frequency :
0.1(MHz)
DC Resistance :
0.16478 Ω
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Frequency - Self Resonant :
10.9MHz
Self Resonant Frequency :
10.9(MHz)
Product Height :
7.51mm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Series :
IHLD-5A
RMS Current (Irms) :
2.2 A
Package :
Digi-Reel?
Height :
7.518 mm
Height - Seated (Max) :
0.301" (7.65mm)
Technology :
Wirewound
Case Size :
2525
Military Standard :
Not Required
Mounting Style :
PCB Mount
Package Height :
7.518 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
Product :
Power Inductors
Reference Standard :
AEC-Q200
Product Width :
7.8 mm
Saturation Current :
2.5 A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product Depth (mm) :
7.52(mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Number of Functions :
2
RoHS :
Details
Package Length :
7.798 mm
Case/Size Code :
Rad Hardened :
No
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
Nonstandard, 4 Lead
Application :
Class D Audio Amplifier
Terminal Placement :
DUAL IN-LINE
Tolerance :
±20%
Inductance Tolerance :
20
Packaging :
Tape and Reel
DC Resistance (DCR) :
164.8mOhm Max
Size / Dimension :
0.307" L x 0.286" W (7.80mm x 7.26mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Vishay
Product Length (mm) :
8.05(mm)
Shielding :
Shielded
Tolerance (+ or -) :
20%
Construction :
RECTANGULAR
Product Type :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Package Width :
7.264 mm
Surface Mount :
yes
Rated Current-Max :
2.2 A
Product Category :
Power Inductors - SMD
Diameter :
Length :
7.798 mm
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current Rating (Amps) :
2.2 A
Features :
Product Height (mm) :
7.65(mm)
Vishay / Dale IHLD2525GGER220M5A
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD