IHHP0805ZHERR47M01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHHP0805ZHERR47M01
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
IHHP-0805ZH-01 .47 20% ER E3
Stock
394
In Stock :
394
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Vishay
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
3.7 A
Series :
IHHP-0805ZH-01
Product Status :
Active
Length :
2 mm
RoHS :
Details
Current - Saturation (Isat) :
4.3A
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Termination :
Standard
Product Type :
Fixed Inductors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package :
0805
Frequency - Self Resonant :
Test Frequency :
1 MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±20%
Packaging :
Cut Tape
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Saturation Current :
4.8 A
Termination Style :
SMD/SMT
Application :
High Current
Height :
0.8 mm
DC Resistance (DCR) :
33mOhm Max
Width :
1.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brand :
Vishay
Material - Core :
Iron Powder
Inductance :
470 nH
Q @ Freq :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product :
Power Inductors
Features :
Vishay / Dale IHHP0805ZHERR47M01
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD