IHHP0805ZHER1R0M01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IHHP0805ZHER1R0M01
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
IHHP-0805ZH-01 1 20% ER E3
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
3.3A
Packaging :
Cut Tape
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
1 MHz
Inductance :
1 µH
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Material - Core :
Iron Powder
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Brand :
Vishay
Ratings :
Q @ Freq :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Vishay
Saturation Current :
3.8 A
Termination :
Standard
Mounting Style :
PCB Mount
Type :
Height - Seated (Max) :
0.031" (0.80mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Power Inductors
Application :
High Current
Series :
IHHP-0805ZH-01
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
Width :
1.2 mm
Length :
2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Frequency - Self Resonant :
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Current Rating (Amps) :
3.2 A
Height :
0.8 mm
RoHS :
Details
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Type :
Fixed Inductors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Features :
Supplier Device Package :
Vishay / Dale IHHP0805ZHER1R0M01
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD