IDT79RC32V334-150BBG
Mfr.Part #
IDT79RC32V334-150BBG
Package / Case
256-BBGA
Description
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 256BGA
Additional Interfaces :
PCI, SPI, UART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - I/O :
3.3V
Package / Case :
256-BBGA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Speed :
150MHz
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 256-BBGA
IDT79RC32V334-150BBG Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 256-BBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~70°C TA should be understood. This is part of the Interprise™ series. The CPU is powered by a MIPS-II core. There are SDRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features PCI, SPI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. Using 79RC32 will help you find variants of the cpu microprocessor.