IDT79RC32V333-150DH
Mfr.Part #
IDT79RC32V333-150DH
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 208QFP
Product Category :
Microprocessors
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Graphics Acceleration :
No
Package / Case :
208-BFQFP
RAM Controllers :
SDRAM
Series :
Interprise™
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
150MHz
Voltage - I/O :
3.3V
Core Processor :
MIPS-II
Base Part Number :
79RC32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
PCI, SPI, UART
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32V333-150DH Overview
Since the microprocessor is packed in 208-BFQFP, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~70°C TAw what the operating temperature is around 0°C~70°C TA. In the series Interprise™, it is found. MIPS-II processors are embedded in this CPU. There are SDRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with PCI, SPI, UART interfaces are designed to serve users better. 3.3V is the I/O speed of this CPU. Use 79RC32 to search for variants of the cpu microprocessor.