IDT79RC32V332-150DHG
Mfr.Part #
IDT79RC32V332-150DHG
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC MPU INTERPRISE 150MHZ 208QFP
Additional Interfaces :
PCI, SPI, UART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
150MHz
Package / Case :
208-BFQFP
Voltage - I/O :
3.3V
SDRAM
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32V332-150DHG Overview
Packed in 208-BFQFP, the microprocessor is convenient for shipping overseas. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. The CPU has 1 Core 32-Bit cores/Bus width. Extended operating temperature around 0°C~70°C TA. It comes from the Interprise™ series. This CPU is cored with a MIPS-II processor. This CPU uses SDRAM RAM controllers. To serve better this microprocessor features PCI, SPI, UART interfaces. This CPU runs I/O at 3.3V. If you are looking for variants of the cpu microprocessor, try search with 79RC32.