IDT79RC32V332-100DHG
Mfr.Part #
IDT79RC32V332-100DHG
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP
Product Category :
Microprocessors
Graphics Acceleration :
No
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Package / Case :
208-BFQFP
RAM Controllers :
SDRAM
Base Part Number :
79RC32
Packaging :
Tray
Additional Interfaces :
PCI, SPI, UART
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Series :
Interprise™
Voltage - I/O :
3.3V
Speed :
100MHz
Core Processor :
MIPS-II
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32V332-100DHG Overview
The embedded microprocessor has been packed in 208-BFQFP for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the Interprise™ series. With a core count of MIPS-II, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses SDRAM RAM controllers. With its PCI, SPI, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 3.3V when it comes to I/O. Use 79RC32 when searching for variants of the embedded microprocessor.