IDT79RC32T355-180DH
Mfr.Part #
IDT79RC32T355-180DH
Description
IC MPU INTERPRISE 180MHZ 208QFP
79RC32
USB :
USB 1.1 (1)
Ethernet :
10/100Mbps (1)
MIPS-II
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Additional Interfaces :
ATM, I2C, TDM, UART
Speed :
180MHz
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
IDT79RC32T355-180DH Overview
The microprocessor is conveniently packaged in 208-BFQFP, making it easy to ship internationally. High reliability is provided by the advanced packaging method Tray. There are 1 Core 32-Bit cores/bus width on the CPU. Understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. The Interprise™ series contains it. A MIPS-II processor powers this CPU. SDRAM RAM controllers are used by this CPU. This microprocessor has ATM, I2C, TDM, UART interfaces to serve you better. I/O is run at 2.5V 3.3V on this CPU. Try searching for variants of the cpu microprocessor with 79RC32.