IDT79RC32T355-133DHG
Mfr.Part #
IDT79RC32T355-133DHG
Description
IC MPU INTERPRISE 133MHZ 208QFP
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Additional Interfaces :
ATM, I2C, TDM, UART
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Speed :
133MHz
3 (168 Hours)
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Packaging :
Tray
USB :
USB 1.1 (1)
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32T355-133DHG Overview
The embedded microprocessor has been packed in 208-BFQFP for convenient overseas shipping. Using advanced packaging techniques Tray, high reliability is ensured. A CPU with 1 Core 32-Bit cores and width 1 Core 32-Bit busses is used. Understand how the operating temperature around 0°C~70°C TA is determined. This is a member of the Interprise™ series. With a core count of MIPS-II, this CPU is multicore. A CPU with this architecture uses SDRAM RAM controllers. With its ATM, I2C, TDM, UART interfaces, this microprocessor will be able to serve you better. The CPU runs at 2.5V 3.3V when it comes to I/O. Use 79RC32 when searching for variants of the embedded microprocessor.