IDT79RC32T333-100DH
Mfr.Part #
IDT79RC32T333-100DH
Package / Case
208-BFQFP
Description
IC MPU INTERPRISE 100MHZ 208QFP
RAM Controllers :
SDRAM
Series :
Interprise™
Speed :
100MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Base Part Number :
79RC32
Voltage - I/O :
2.5V 3.3V
Core Processor :
MIPS-II
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
208-BFQFP
Additional Interfaces :
PCI, SPI, UART
Packaging :
Tray
MIPS-II Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 208-BFQFP
IDT79RC32T333-100DH Overview
Since the microprocessor is packed in 208-BFQFP, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K0°C~70°C TAw what the operating temperature is around 0°C~70°C TA. In the series Interprise™, it is found. MIPS-II processors are embedded in this CPU. There are SDRAM RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with PCI, SPI, UART interfaces are designed to serve users better. 2.5V 3.3V is the I/O speed of this CPU. Use 79RC32 to search for variants of the cpu microprocessor.