IDCP3916ER100M
Mfr.Part #
IDCP3916ER100M
Description
FIXED IND 10UH 2.38A 50 MOHM SMD
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Max DC Current :
2.38A
Type :
Wirewound
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
16 Weeks
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
9.3mm
Series :
IDCP-3916
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Inductance :
10μH
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Tolerance :
±20%
Case/Size Code :
Test Frequency :
2.52MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Material - Core :
Ferrite
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Nonstandard
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Current Rating :
2.38A
Height :
4.5mm
Shielding :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Datasheets
IDCP3916ER100M
IDCP3916ER100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD