IDCP3722ER680M
Mfr.Part #
IDCP3722ER680M
Description
FIXED IND 68UH 1.11A 220MOHM SMD
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Height :
5.8mm
Series :
IDCP-3722
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
Width :
8.9916mm
Test Frequency :
2.52MHz
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-25°C
Current Rating :
1.11A
Inductance :
68μH
Material - Core :
Ferrite
Lead Free :
Lead Free
ROHS3 Compliant
Inductance Frequency - Test :
2.52MHz
Depth :
9.4mm
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Wirewound
DC Resistance (DCR) :
220mOhm Max
Size / Dimension :
0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
1.11A
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
10.0076mm
Max DC Current :
1.11A
Shielding :
Unshielded
Datasheets
IDCP3722ER680M
IDCP3722ER680M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD