IDCP3722ER100M
Mfr.Part #
IDCP3722ER100M
Description
FIXED IND 10UH 2.6A 60 MOHM SMD
Fixed Inductors
HTS Code :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
9.4mm
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Ferrite
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Current Rating :
2.6A
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Inductance :
10μH
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.394Lx0.354W 10.00mmx9.00mm
Case/Size Code :
Military Standard :
Not
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
ECCN Code :
EAR99
Height :
5.8mm
Test Frequency :
2.52MHz
DC Resistance (DCR) :
60mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.213 5.40mm
Mounting Type :
Surface Mount
DC Current :
2.6A
Construction :
RECTANGULAR
Max DC Current :
2.6A
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Series :
IDCP-3722
Datasheets
IDCP3722ER100M
IDCP3722ER100M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD