IDCP3020ER330M
Mfr.Part #
IDCP3020ER330M
Description
FIXED IND 33UH 1.2A 130 MOHM SMD
Fixed Inductors
Terminal Shape :
ONE SURFACE
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case/Size Code :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Shielding :
Unshielded
Inductance :
33μH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Current Rating :
1.2A
Size / Dimension :
0.307Lx0.276W 7.80mmx7.00mm
Series :
IDCP-3020
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 13 INCH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
1.2A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper - with Nickel barrier
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Depth :
7.3mm
Height :
5.5mm
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
2.52MHz
Datasheets
IDCP3020ER330M
IDCP3020ER330M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD