IDC2512ER6R8M
Mfr.Part #
IDC2512ER6R8M
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
FIXED IND 6.8UH 1.4A 130MOHM SMD
Fixed Inductors
Current - Saturation :
1.2A
Material - Core :
Ferrite
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
130mOhm
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Depth :
4.45mm
Shielding :
No
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Published :
Mount :
Surface Mount
Test Frequency :
100kHz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
Type :
Wirewound
Case Code (Imperial) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
130mOhm Max
Inductance :
6.8μH
Height :
2.92mm
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e4
Current Rating :
1.4A
Military Standard :
Not
HTS Code :
Series :
IDC-2512
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
IDC2512ER6R8M
IDC2512ER6R8M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD