IDC2512ER1R5M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IDC2512ER1R5M
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Wirewound
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current - Saturation :
2.6A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance :
1.5μH
Current Rating (Amps) :
2.8A
Published :
Series :
IDC-2512
Height Seated (Max) :
0.115 2.92mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.175W 6.60mmx4.45mm
Shielding :
Unshielded
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Material - Core :
Ferrite
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
IDC2512ER1R5M
IDC2512ER1R5M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD