IA30FSN15PO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IA30FSN15PO
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet
Download
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Proximity Sensors - Industrial
Ingress Protection :
IP67
Factory Lead Time :
7 Weeks
Sensor Type :
Inductive
Voltage - Supply :
10V~30V
Termination Style :
Cable Leads
Operating Temperature :
-25°C~70°C TA
Material - Body :
Diecast Metal
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Indicator :
LED
Shielding :
Unshielded
Response Frequency :
1kHz
Housing Material :
Metal
RoHS Status :
RoHS Compliant
Sensing Distance :
0.591 (15mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
IA
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Datasheets
IA30FSN15PO
10V~30V Inductive Cylinder, Threaded - M30 IA Series Diecast Metal Cable Leads Cylinder, Threaded - M30
IA30FSN15PO Overview
IA30FSN15PO Features
IA Series
Operating Temperature: -25°C~70°C TA
Sensing Distance: 0.591 (15mm)
Voltage - Supply: 10V~30V
Response Frequency: 1kHz