HW1650530000G
Mfr.Part #
HW1650530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM
Number of Positions :
16
Voltage - UL :
300V
Color :
Green
Insulation Height :
0.591 15.00mm
Feature :
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Pitch :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current - UL :
10A
Wire Strip Length :
9-10mm
Datasheets
HW1650530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW1650530000G Overview
HW1650530000G Features
HW series
HW1650530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW1650530000G Terminal Blocks applications.
  • Datacom
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM