HW1630020000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HW1630020000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Strip Length :
8-9mm
Pitch :
0.150 3.81mm
Voltage - UL :
300V
Number of Levels :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Positions :
16
Color :
Black
Series :
HW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plug Wire Entry :
180°
Insulation Height :
0.488 12.40mm
Housing Material :
Thermoplastic
Wire Gauge or Range - AWG :
16-28 AWG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Feature :
Mating Flange
Factory Lead Time :
10 Weeks
Current - UL :
8A
Type :
Plug, Female Sockets
Termination Style :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Datasheets
HW1630020000G
Bulk 0.150 3.81mm Black 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HW Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HW1630020000G Overview
HW1630020000G Features
HW series
HW1630020000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HW1630020000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM