HVR6800001604JAC00
Mfr.Part #
HVR6800001604JAC00
Description
RES 1.6M OHM 1W 5% AXIAL
Metal Film
Series :
HVR68
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
1.6mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Box (TB)
Reach Compliance Code :
Unknown
Surface Mount :
No
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
10000V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.205Diax0.657L 5.20mmx16.70mm
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay HVR6800001604JAC00
FIXED RESISTOR, 1.6MOhm, Metal Film,