HVR3700009763FR500
Mfr.Part #
HVR3700009763FR500
Description
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
3500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Diameter :
0.78 mm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
976kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
HVR37
Vishay HVR3700009763FR500
FIXED RESISTOR, 976kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,