HVR3700005604JR500
Mfr.Part #
HVR3700005604JR500
Description
RES 5.6M OHM 1/2W 5% AXIAL
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistance :
5.6MOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Wire
Working Voltage :
3500V
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
2
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.78 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Vishay HVR3700005604JR500
FIXED RESISTOR, 5.6MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,