HVR3700004874FR500
Mfr.Part #
HVR3700004874FR500
Description
RES 4.87M OHM 1/2W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Diameter :
0.78 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
THROUGH HOLE MOUNT
Working Voltage :
3500V
Resistance :
4.87MOhm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay HVR3700004874FR500
FIXED RESISTOR, 4.87MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,