HVR3700002613FR500
Mfr.Part #
HVR3700002613FR500
Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Diameter :
0.78 mm
Working Voltage :
3500V
Tolerance :
±1%
Published :
Resistance :
261kOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
1 (Unlimited)
Vishay HVR3700002613FR500
FIXED RESISTOR, 261kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,