HVR3700002204FR500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVR3700002204FR500
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Surface Mount :
No
REACH SVHC :
Unknown
Resistance :
2.2MOhm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Construction :
Cylindrical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
Composition :
Metal Film
JESD-609 Code :
e3
Series :
HVR37
Terminal Shape :
Wire
Voltage - Rated :
3.5kV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
3.5kV
Published :
Size / Dimension :
0.157Diax0.394L 4.00mmx10.00mm
Lead Diameter :
0.78 mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Vishay HVR3700002204FR500
FIXED RESISTOR, 2.2MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,