HVCB2512JTL10M0
Mfr.Part #
HVCB2512JTL10M0
Description
RES 10M OHM 5% 2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
2W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
762μm
Resistance :
10MOhm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
3000V
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Series :
HVC
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
HVCB2512JTL10M0
Stackpole Electronics, Inc. HVCB2512JTL10M0
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 10MOhm, ±5%, -55°C~150°C