HVCB2512FKC150K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVCB2512FKC150K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 150K OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Surface Mount :
yes
Working Voltage :
3000V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
HVC
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Resistance :
150kOhm
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.030 0.76mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
HVCB2512FKC150K
Stackpole Electronics, Inc. HVCB2512FKC150K
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, HVC Series, Thick Film, 150kOhm, 2W, ±1%, -55°C~150°C