HVCB1206JTD120M
Mfr.Part #
HVCB1206JTD120M
Description
RES 120M OHM 5% 1/3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Composition :
Thick Film
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Resistance :
120mOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.33W
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
HVC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
HVCB1206JTD120M
Stackpole Electronics, Inc. HVCB1206JTD120M
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 120MOhm, 0.333W 1/3W, ±5%, -55°C~150°C