HVCB1206FDD50K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HVCB1206FDD50K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 50K OHM 1% 1/3W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Composition :
Thick Film
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Imperial) :
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Height Seated (Max) :
0.030 0.75mm
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
HVC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.333W 1/3W
Height :
762μm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
50kOhm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
333mW
Datasheets
HVCB1206FDD50K0
Stackpole Electronics, Inc. HVCB1206FDD50K0
HVC Series, Thick Film, 50kOhm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~150°C