HTZ180D26K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HTZ180D26K
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 26KV 1.3A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Product Status :
Active
Number of Pins :
3
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
UPPER
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
26000V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Output Current-Max :
1.3 A
Reverse Voltage :
26kV
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Number of Phases :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3
Pin Count :
Base Part Number :
HTZ180
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Voltage :
22V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
26000 V
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
1.3A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
100A
Non-rep Pk Forward Current-Max :
100 A
Base Product Number :
HTZ180
Pbfree Code :
yes
Series :
IXYS Corporation
RoHS :
Compliant
Published :
Surface Mount :
No
Max Reverse Voltage (DC) :
26kV
Diode Element Material :
SILICON
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Diode Type :
Standard
Mount :
Chassis Mount, Screw
HTS Code :
Package Shape :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Average Rectified Current :
1.3A
Max Operating Temperature :
180°C
Supplier Device Package :
Module
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
22V @ 2A
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
Application :
High Voltage
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 26000V
Package / Case :
Datasheets
HTZ180D26K
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.3A 26kV-DC 2-Element Module Chassis Mount
HTZ180D26K Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 22V to operate the device.An output voltage of 1.3 A is the maximum it can handle.
HTZ180D26K Features
22V forward voltage
a maximum output voltage of 1.3 A
HTZ180D26K Applications
There are a lot of IXYS
HTZ180D26K applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23