HTZ120A32K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HTZ120A32K
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 32KV 2A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Terminal Position :
UPPER
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
32000 V
Reverse Voltage :
32kV
Package / Case :
Module
Number of Elements :
2
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) :
2A
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminals :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
32kV
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Phases :
1
Base Product Number :
HTZ120
Number of Pins :
3
Mounting Type :
Chassis Mount
Supplier Device Package :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Chassis Mount, Screw
Min Operating Temperature :
-40°C
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Forward Voltage :
36.8V
Diode Element Material :
SILICON
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 32000V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
HTS Code :
Base Part Number :
HTZ120
Diode Configuration :
1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
32000V
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IXYS Corporation
Pin Count :
Average Rectified Current :
2A
Package :
Bulk
JESD-30 Code :
R-XUFM-X3
Max Operating Temperature :
180°C
Series :
Configuration :
SERIES CONNECTED, CENTER TAP, 2 ELEMENTS
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Peak Non-Repetitive Surge Current :
200A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Non-rep Pk Forward Current-Max :
200 A
Diode Type :
Standard
Application :
High Voltage
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
36.8V @ 12A
Number of Terminations :
Reach Compliance Code :
Compliant
Output Current-Max :
2A
Datasheets
HTZ120A32K
Standard Rectifier Diode 1 Pair Series Connection Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 2A 32kV-DC 2-Element Module Chassis Mount
HTZ120A32K Overview
Devices that have a forward voltage of 36.8V will operate.The maximum output voltage is 2A.
HTZ120A32K Features
36.8V forward voltage
a maximum output voltage of 2A
HTZ120A32K Applications
There are a lot of IXYS
HTZ120A32K applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN 2 POLE
    CONN 3 POLE
    CONN 4 POLE
    SEAL BEAM CONN
    COMPLETE LOW COST FAIR 15P PLUG
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23