HR22-12WTJA-20PC(73)
Mfr.Part #
HR22-12WTJA-20PC(73)
Description
CONN JACK HSG ML 20P INLN PNL MT
Stock
3
In Stock :
3
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
ZINC ALLOY
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Number of Positions :
20
Current Rating :
2A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Type :
Crimp
Orientation :
Keyed
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size - Insert :
12
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Jack Housing
DIN Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Bulkhead, Cable, Free Hanging, Front Side Nut, Panel
Filter Feature :
No
Published :
2011
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
20
Fastening Type :
Threaded
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Contact Gender :
Male
Ratings :
Waterproof
Housing Material :
Brass
IEC Conformance :
Ingress Protection :
IP67/68 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Material :
Brass, Bronze
Series :
HR22
Contact Shape :
Circular
Hirose HR22-12WTJA-20PC(73)
Jack Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line); Panel Mount Nickel 20 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included HR22
HR22-12WTJA-20PC(73) Overview
HR22-12WTJA-20PC(73) Features
HR22 series
HR22-12WTJA-20PC(73) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR22-12WTJA-20PC(73) Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT