HR22-12TPD-20PC(73)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HR22-12TPD-20PC(73)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN PLUG HSG MALE 20POS INLINE
Stock
249
In Stock :
249
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Circular Connector Housings
Empty Shell :
No
Color :
Black
Total Number of Contacts :
20
Note :
Contacts Not Included
Lead Free :
Lead Free
Contact Gender :
Male
Type :
For Male Pins
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
HR22
Contact Material :
Bronze
Published :
2004
Shell Finish :
Nickel
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
Keyed
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Material :
Plastic
Mixed Contacts :
Shell Material :
ZINC ALLOY
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Tin
Mount :
Cable, Free Hanging
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
12
Connector Type :
Plug Housing
Contact Finish Termination :
Tin
Insert Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage - Rated :
300V
Fastening Type :
Threaded
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
PBT
Contact Shape :
Circular
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
2A
Pbfree Code :
yes
DIN Conformance :
Number of Positions :
20
Hirose HR22-12TPD-20PC(73)
Plug Housing Zinc Alloy Free Hanging (In-Line) Nickel 20 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included HR22
HR22-12TPD-20PC(73) Overview
HR22-12TPD-20PC(73) Features
HR22 series
HR22-12TPD-20PC(73) Applications
There are a lot of Hirose Electric Co Ltd
HR22-12TPD-20PC(73) Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT